Міграційна політика і розвиток України

Проблеми визначення міграційної політики, а також, прийняття законів, спрямованих на реалізацію цієї політики, мають велике значення для України. Адже, вирішення еміграційних проблем впливає як на економіку, так і на соціальну сферу в Україні.

Аналіз, проведений в багатьох країнах світу, свідчить про те, що в більшості з них з кожним роком зростає частина населення пенсійного віку. Усім країнам не вистачає молодих кадрів, особливо в сферах, пов’язаних з фізичною працею (металургія, машинобудування, транспорт, сільське господарство тощо). Тому, розвинуті країни приділяють велику увагу своїй міграційній політиці, зокрема, і заохоченню приїзду на роботу молодих іноземців. Так, на 8-ій  Європейській Конференції міністрів з питань міграції (що проходила у 2008р), зазначалося, що в Іспанії наприклад,  30 % валового національного продукту на сьогоднішній день вже створюють іноземці.

З іншої сторони країни донори робочої сили, зокрема, в Африці вже прийняли державні програми сприяння поверненню своїх громадян – робітників на національну територію, оскільки відтік робочої сили створює проблеми для національної безпеки цих країн.

Україна, у свою чергу, також дуже тісно інтегрована в світовий міграційний процес. У нашій країні працює щонайменше 2 млн. іноземців, проте 7 млн. українців кожен рік їздять на роботу за кордон, попередньо отримавши спеціальну освіту і досвід роботи у відповідній галузі в Україні. Ці люди ввозять в Україну чималі кошти, які активізують національну економіку. Так,  на міжнародному форумі “Міграція – 2009”, який проходив 16 травня цього року в Європейському домі в Києві зазначалося, що лише по системі “Вестерн-юніон” заробітчани-українці перерахували в Україну з різних країн світу 2,9 млрд. доларів (в середньому –600 $ за один перерахунок). При цьому кожен українець – заробітчанин створив в середньому валового національного продукту іншої країни на суму близько 10 тисяч євро в рік.

На жаль, за кордоном робітникам з інших більш розвинених країн світу платять вищу зарплату. Так, на думку європейських фінансових інституцій, наприклад, якщо заробітчани з Польщі перераховують лише з країн з Європи на свою батьківщину понад 6 млрд. євро в рік, а українці – у 10 разів менше.

Що потрібно зробити Україні і чого вона не зробила:

-   по перше, звичайно це створити умови для роботи українців на території своєї держави;

-   по друге, здійснити всі заходи, які б сприяли бажанню українців повернутися з-за кордону на роботу додому. Це сьогодні панує криза, яка поширює безробіття. А завтра, коли криза почне спадати, наші металургійні, машинобудівні та інші заводи вкрай потребуватимуть робітників – українців, що перебувають за кордоном;

-   по третє, потрібно навести порядок з численними іммігрантами на території України (громадянами іноземних держав, осіб без громадянства). Їх перебування в Україні можливо лише на законних підставах, їх робота має бути легальною, а бюджет отримувати передбачені законодавством податки. Створити міграційну службу, можливо, навіть міністерство міграції.

-   і по четверте, якщо вже українці їдуть на роботу за кордон, то вони повинні бути там захищені в правовому відношенні, отримувати гідну заробітну плату, та мати можливість ввезення зароблених коштів на територію України. І ні в якому випадку ми не повинні допускати такі факти, коли українців заманюють за кордон різними шахрайськими засобами, а використавши їх працю та підірвавши їх здоров’я – повертають в Україну фактично без грошей.

Щоб не допускати таких фактів, Міністерство закордонних справ зобов’язане активізувати підготовку та підписання міжнародних договорів з питань взаємного працевлаштування, правової допомоги, усунення подвійного оподаткування, екстрадиції правопорушників тощо. З багатьма країнами, де працюють українці-заробітчани, таких договорів у нас досі немає.

Окрім  вирішення названих проблем, ми повинні врахувати, що з 2010 року вводиться в дію договір з Євросоюзом «Про реадмісію». Тож, Україна буде нести додаткові витрати на повернення своїх громадян з-за кордону додому.

Для того щоб навести порядок в еміграційній сфері ми, також, повинні встановити чіткі правила для роботи в Україні еміграційних посередників. Оскільки більшість громадян які виїжджають за кордон, в тій чи іншій мірі користуються різноманітними посередницькими послугами. Реально посередників в Україні десятки тисяч, але, на жаль, у багатьох випадках вони діють або нелегально, або анонімно, навіть не підписуючи зі своїми клієнтами жодних договорів. Це призводить до порушення прав громадян України за кордоном. Тому в цій сфері дуже важливо не допускати анонімної роботи, а посередники, як українські, так і іноземні, які діють на території України, мають бути належним чином зареєстровані, пред’являти громадянам свої документи, надавати лише правдиву інформацію, обов’язково підписувати зі своїми клієнтами договори, і, в кінці кінців, з отриманих прибутків платити податки до державного бюджету України.

Comments are closed.